Rozhledna Slatina

  • Domů
  • Rozhledna Slatina

Rozhledna

Nad obcí Slatina na vršku Okrouhlík s nadmořskou výškou 467 metrů byla dokončena stavba rozhledny. Počátkem února 2019 prošla rozhledna úspěšně kolaudačním řízením a byla volně zpřístupněna veřejnosti. Pata rozhledny je usazena na kótě 462 metrů nad mořem.

Výstavba byla zahájena v červenci 2018 a měla by být dokončena v polovině listopadu – záviselo to však na povětrnostních a klimatických podmínkách. Celková cena rozhledny byla vyčíslena na 1 510 152 korun včetně DPH, zhruba polovinu uhradí Evropská unie v rámci projektu „Stezka rozhleden a vyhlídkových míst Euroregionu Silesia – II. etapa“ v programu INTERREG Česká republika – Polsko.

O výstavbě rozhledny nad Slatinou se začalo uvažovat zhruba před devíti lety. Ze tří navrhovaných variant byla ve veřejné anketě mezi občany vybrána aktuálně realizovaná stavba. Rozhledna je vysoká 18 metrů, vyhlídková plošina je ve výšce přes 12 metrů nad úrovní terénu. Při pěkném počasí jsou vidět Beskydy, Ostrava a také Jeseníky s horou Praděd.

Dřevěná rozhledna je osazena na betonovém základu, půdorys je šestiboký. Výstavba rozhledny podpoří turistický ruch a aktivity občanů nejen z okolí. Dle historie již na uvedeném místě v minulosti stála „nějaká“ rozhledna, menší a používaná rovněž k myslivosti.

Rozhledna je celodřevěná, z opracovaných hranolů a kulatin. Je tesařsky vázaná v kombinaci s ocelovými svorníky a přírubami. Nosné prvky jsou pomocí ocelových kotev osazeny na základovou konstrukci, vybíhající nad terén.

Zastřešení je provedeno jehlanovitou střechou, krov je dřevěný, tesařsky vázaný.

V pondělí 8. října byly vztyčeny dřevěné pilíře, v neděli 25. listopadu už vedly schody až do poloviny výše stavby. 17. prosince dostala stavba střechu a v prvním lednovém týdnu bylo dokončeno zábradlí na schodišti. Rozhledna s 57 schody je volně přístupná veřejnosti, maximální počet osob na rozhledně je provozním řádem stanoven na osm.

Přílohy

  Tipy na výlet (pdf, 500 kB)
  Tipy pro cyklisty (pdf, 400 kB)
  Wieza widokova (pdf, 300 kB)
  Wycie rowerowev (pdf, 700 kB)
  Wyciecze z dziecmi (pdf, 2 MB)

Dostávejte aktuální informace z Vaší obce, pomocí SMS nebo e-mailů.

Obec Slatina, Nový Jičín, Moravskoslezský kraj

Slatina 1,
742 93 Slatina

info@obecslatina.cz
Datová schránka: jm3axuq

IČ: 00600661

Mapa ČR