Ze života v obci v roce 2016

V požární nádrži začne koupací sezóna

22.06.2016
S blížícím se začátkem prázdnin proběhlo čištění požární nádrže. Ta se na léto stane oblíbeným a vyhledávaným koupalištěm.

Hasiče zaměstnal vítr, v pátek zasahovali celkem třikrát

17.06.2016
Tři zásahy řešili naši hasiči v rámci události, ke které jednotku vyslalo krajské operační a informační středisko z Ostravy.

V pátek dopoledne potrápil Moravskoslezský kraj silný vítr. Od zhruba páté hodiny ranní vyjeli profesionální a dobrovolní hasiči ke spadlým stromům více než dvěstěkrát.

Při kácení máje pan farář požehnal novému hasičskému vozu, akce byla zahájena jedinečným průvodem obcí

29.05.2016
Sobota byla už od ranních hodin v obci velmi veselá, samotnému odpolednímu - téměř slavnostnímu - aktu totiž předcházelo tradiční "pozývání". Při něm představitelé obce, školy, hasičů, dechové hudby, spolku Jako Za Mlada a jiných podobných živlů procházejí v maskách obcí a zvou lidi na odpolední zábavu u kulturního domu.

Sponzoři pomohli obci s nákupem výbavy pro hasiče

05.05.2016
Vetší část rozpočtu byla využita k doplnění a obnově osobních ochranných pomůcek hasiče. Vybavení, které na sobě hasič u zásahu musí mít, stojí dohromady necelých 30 tisíc korun a musí se pravidelně obnovovat.

Brigáda na tenisovém kurtu pomohla připravit povrch na sezónu

04.05.2016
V sobotu zorganizovali členové Tenisového klubu Slatina brigádu na místních kurtech. Pro možnost využívání tenisového kurtu je nutné odpracovat alespoň jednu brigádu - 4 hodiny - a zaplatit členské příspěvky. Zájemci o hru mohou kurty pravidelně válcovat.

Na Novém Světě proběhla oprava pozemní komunikace

02.05.2016
Hned s jarními měsíci jsem započali s obnovou místní komunikace na Novém Světě a zpevněné plochy u restaurace. V průběhu jednoho týdne provádějící firma odstranila část původního asfaltového povrchu, provedla výkopy, odstranila starou podezdívku po telefonní budce O2, recyklátem vyrovnala
původní povrch vozovky a 10cm vrstvou asfaltu ukončila své dílo.

Rok 2016 patří v tradičním fotbalovém utkání Ženatým, nad Svobodnými vyhráli 3:2

01.05.2016
První máj patří ve Slatině již léta letoucí mimo jiné také fotbalovému utkání Svobodní - Ženatí, které pořádá místní Sbor dobrovolných hasičů. Nejinak tomu bylo v letošním roce, první výkop proběhl v 15:00 na místním hřišti.

Za kvalitní podpory diváků, pro které si hasiči připravili občerstvení, padlo v průběhu utkání celkem pět branek.

Ústřední prvek jarních slavností - májka - opět stojí u kulturního domu

30.04.2016
Máje, májka nebo máj je označení ozdobeného kmene stromu, který tvoří ústřední prvek jarních slavností rozšířených po většině Evropy.

Máje se tradičně každý rok obnovují, takto tomu bylo i v původní podobě slavnosti.

I u nás v obci má tato událost dlouholetou tradici. Sobotní odpoledne tedy na prostranství u kulturního domu patřilo ruční stavbě máje, na které se podíleli především hasiči.

Obec přispěla Římskokatolické farnosti ve Slatině na varhany

30.04.2016
Žádost o finanční příspěvek z rozpočtu obce Slatina obdrželo naše zastupitelstvo od pana faráře naši Římskokatolické farnosti ve Slatině. Příspěvek požadoval Mgr. Petr Rak, ThLic. na stavbu a opravu varhan ve místním kostele.

Varhany budou sloužit občanům obce za účelem rozkvětu kultury v obci Slatina. Po opravě bude nástroj plně využíván ke koncertním účelům, a to po celý rok. Hlavní koncerty budou pořádány ve vánočním a velikonočním období, ale i v srpnu, kdy je den posvícení.

Na střeše slatinské školy zůstala cvičně uvězněna ředitelka, sundávali ji hasiči

20.04.2016
Ředitelka Základní školy a Mateřské školy ve Slatině se dnes aktivně zapojila do taktického cvičení místních dobrovolných a bíloveckých profesionálních hasičů. Námětem byla záchrana osob z výšky.

Plán cvičení předpokládal uváznutí jedné osoby na střeše školní budovy s úrazem dolní končetiny.

Obecní kompostéry dorazily i do školy, děti je poskládaly a naučí se, jak lépe využít odpadů z domácnosti

12.04.2016
Jaro je tady a i ve škole mají nové kompostéry. Po řádném teoretickém seznámení, jak se kompostér skládá a hlavně jak se kompostuje, děti hravě tyto složily a umístily na určené místo.

Snad své nové zkušenosti a znalosti uplatní doma a poučí rodiče proč vlastně kompostovat a jak lépe využít odpadů z domácnosti.

Obec Slatina pořídila kompostéry pro uložení biologicky rozložitelného odpadu.

Při požáru lesa v Tísku zasahovaly čtyři jednotky hasičů

03.04.2016
Čtyři hasičské jednotky – jedna profesionální a tři dobrovolné – zasahovaly v neděli v podvečer u požáru lesa na ploše přibližně 50×100 metrů v Tísku.

Požár byl na krajské operační středisko ohlášen krátce před devatenáctou hodinou. Na místo byly ihned vysláni hasiči ze stanice Bílovec, města Bílovec a obcí Tísek a Slatina.

Hasiči předvedli dětem z místní školy nový dopravní automobil

29.03.2016
V úterý dopoledne zajásaly děti ze Základní školy a Mateřské školy ve Slatině při pohledu z okna. Okolo půl desáté se v paprscích jarního sluníčka před školou zjevil dopravní automobil Mercedes-Benz Sprinter 4x4, který slatinská hasičská jednotka získala zdarma od Moravskoslezského kraje na začátku roku 2016.

Naši hasiči likvidovali požár ve Staré Vsi

24.03.2016
Potřetí v letošním roce museli vyjet k zásahu hasiči z obecní jednotky SDH. Tentokráte je operační středisko povolalo k požáru sazí v komíně ve Staré Vsi a pro zásah operační důstojník vybral dopravní automobil Mercedes.

Ze života školy

Na konci ledna rozdaly paní učitelky žákům krásná vysvědčení plná jedniček. Také máme za sebou jarní prázdniny i když bez sněhu. Deset předškoláčků přišlo 11. února na zápis do první třídy a složilo svou první velkou zkoušku.

Žáci třetího a čtvrtého ročníku si prohlédli základní školu Komenského v Bílovci, kam v budoucnu nastoupí do páté třídy. Při té příležitosti navštívili muzeum a prohlédli si novou knihovnu.

Starší děti psaly příběhy o knižních záhadách.