Životní situace

Příspěvek na zřízení společensky účelného pracovního místa pro uchazeče o zaměstnání

01.01.2012
Společensky účelným pracovním místem je i pracovní místo, které zřídil po dohodě s úřadem práce uchazeč o zaměstnání za účelem výkonu samostatné výdělečné činnosti.

Příspěvek na vytvoření chráněného pracovního místa, vymezení/ vytvoření chráněné pracovní dílny

01.01.2012
Chráněné pracovní místo je pracovní místo vytvořené zaměstnavatelem pro osobu se zdravotním postižením na základě písemné dohody s úřadem práce.
Podrobné informace na Portálu veřejné správy

Příspěvek na zřízení nebo vyhrazení společensky účelného pracovního místa zaměstnavatelem

01.01.2012
Zaměstnavatel zřizuje nebo vyhrazuje na základě dohody s úřadem práce pracovní místo a obsazuje je uchazečem o zaměstnání, kterému nelze zajistit pracovní uplatnění jiným způsobem.
Podrobné informace na Portálu veřejné správy

Informace pro zaměstnavatele vytvářející veřejně prospěšné práce

01.01.2012
Veřejně prospěšnými pracemi se rozumí časově omezené pracovní příležitosti spočívající zejména v údržbě veřejných prostranství, úklidu a údržbě veřejných budov a komunikací nebo jiných obdobných činnostech ve prospěch obcí nebo ve prospěch státních nebo jiných obecně prospěšných institucí.

Překlenovací příspěvek

01.01.2012
Překlenovací příspěvek může úřad práce na základě dohody poskytnout osobě samostatně výdělečně činné, která přestala být uchazečem o zaměstnání a které byl poskytnut příspěvek na zřízení společensky účelného pracovního místa.

Příspěvek na zapracování

01.01.2012
Příspěvek na zapracování může úřad práce poskytnout zaměstnavateli na základě s ním uzavřené dohody, pokud zaměstnavatel přijímá do pracovního poměru uchazeče o zaměstnání, kterému úřad práce věnuje zvýšenou péči, v návaznosti na ustanovení § 33 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti.

Příspěvek na dopravu zaměstnanců

01.01.2012
Příspěvek na dopravu zaměstnanců může úřad práce poskytnout zaměstnavateli na základě s ním uzavřené dohody, pokud zaměstnavatel zabezpečuje každodenní dopravu svých zaměstnanců do zaměstnání a ze zaměstnání, kdy hromadnými dopravními prostředky prokazatelně není provozována doprava vůbec nebo v rozsahu odpovídajícím potřebám zaměstnavatele.

Příspěvek při přechodu na nový podnikatelský program

01.01.2012
Příspěvek při přechodu na nový podnikatelský program může úřad práce poskytnout zaměstnavateli na základě s ním uzavřené dohody, pokud zaměstnavatel přechází na nový podnikatelský program a z tohoto důvodu nemůže zabezpečit pro své zaměstnance práci v rozsahu stanovené týdenní pracovní doby.

Ukončení zaměstnání v EU/EHP nebo Švýcarsku (žádost o podporu v nezaměstnanosti)

01.01.2012
Po našem vstupu do EU se na české občany pracující v zemích EU/EHP a Švýcarsku začala vztahovat nařízení Rady (EHS) 1408/71 a 574/72, která upravují sociální zabezpečení osob migrujících v rámci Evropské unie.

Příspěvek na péči

01.01.2012
Příspěvek na péči náleží těm lidem, kteří jsou především z důvodu nepříznivého zdravotního stavu závislí na pomoci jiné osoby, a to v oblasti běžné denní péče o vlastní osobu a v soběstačnosti.

Životní situace

Životní situace jsou strukturované popisy řešení úkonů ve vztahu ke státní správě. Jednotlivé popisy mají přesně danou strukturu, kterou při zveřejnění zadává a za správnost návodu odpovídá vždy uvedená instituce.

Popisy jsou navíc centrálně spravovány redakcí, která každou žádost o zveřejnění nové životní situace zkontroluje a po kontrole ve spolupráci se žadatelem schválí a zveřejní.