Občané si připomněli 650 let od první písemné zmínky o obci Slatina

V sobotu 11. září 2021 odpoledne si nejen občané obce připomněli 650 let od první písemné zmínky o obci Slatina.

První písemná zpráva o obci je doložena roku 1371. K Moravě byla připojena spolu s fulneckým panstvím teprve roku 1480 a stala se tak moravskou enklávou obklopenou slezským územím. Ve více jak šestisetleté doložené historii obce se v ní vystřídalo množství pánů, byla v držení různých vladyckých rodin, které měly až do 16. století manské povinnosti k fulneckému panství.

Samostatnou se stala Slatina až roku 1592, kdy ji koupil Šalamoun Moš z Bittendorfu jako samostatný deskový statek. I nadále se v držení obce střídala celá řada majitelů. Roku 1910 chtělo majetek koupit město Opava, ale obětavostí a prozíravostí občanů ve Slatině bylo docíleno, že ji právě tohoto roku (vklad do desek 1911) koupila sama obec – její občané.

K tanci i poslechu od začátku akce až do podvečerních hodin hrálo hudební těleso Těškovická telata. Jak je z názvu patrné, jedná se o skupinu z nedalekých Těškovic, z pódia se ovšem s kytarou i zpěvem nepřetržitě ozýval „slatiňák“ Martin Varecha.

Po celou dobu bylo k dispozici bohaté občerstvení sestávající nejen z něčeho k pití, ale rovněž ze široké nabídky něčeho na zub.

Zatímco se na pódiu připravovala ke svému vystoupení skupina Kabát revival, upoutal pozornost návštěvníků Kejklíř, který měl možná přijít a přišel. Dechberoucí vystoupení přidrzlého eskamotéra zaujalo všechny od nejmenších po dospělé, součástí bylo i několik unikátních póz pro fotografy.

Plácek před pódiem následně rozhýbali výše zmínění „Kabáti“, pod rouškou tmy a dobrém pití se vytratil stud a taneční pohyby se staly přirozenějšími.

Program vyvrcholil ohňostrojem, který byl odpalován ze střechy kulturního domu. Po něm již následovala volná zábava jak s Kabáty, tak s produkovanou hudbou.