Vzhledem k epidemii nemoci COVID-19 byl nařízeno nošení roušek a omezen pohyb osob

Pro celé území České republiky byl vládou 5. října opět vyhlášen nouzový stav. Ten umožňuje na nezbytně nutnou dobu a v nezbytně nutném rozsahu omezit některá práva a svobody.

Nouzový stav se vyhlašuje na základě ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky. Následné pravomocí vlády shrnují na svém webu slatinští hasiči.

Od čtvrtka od 06:00 je uzavřen maloobchod. Výjimku mají prodejny základního sortimentu. Vláda také od čtvrtka nařídila omezení pohybu a kontaktu s lidmi s výjimkou cest do práce a na nákupy. Pohyb v přírodě je možný do dvou osob.

Ve velkých nákupních centrech budou otevřeny pouze prodejny potravin, drogerie a lékárny.

Aktuálně tak platí tato opatření:
Kultura

• V pondělí se musejí zavřít galerie a muzea, lidé nebudou moci navštívit hrady, zámky a podobné kulturní objekty
  • Zavřené budou rovněž hvězdárny a planetária.
  • Zakázané jsou poutě, představení cirkusů a varieté, dále kongresy a veletrhy.

Sport

• Vláda zrušila volnočasové i profesionální aktivity sportovců. Týká se to i první fotbalové ligy a hokejové extraligy, jež se dosud mohly hrát bez diváků.
  • Od pondělka tak budou uzavřena veškerá vnitřní sportoviště, na venkovních bude možné sportovat za účasti maximálně 20 lidí.
  • Výjimku z nových pravidel mohu dostat jen mezistátní utkání a akce, odehrát by se měly – bez diváků – podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) domácí zápasy fotbalistů Sparty a Liberce v Evropské lize.

Školy

• Podobně jako dosud nebudou platit žádná omezení pro mateřské školy.
  • Na 1. stupni základních škol zůstává prezenční výuka s povinností nošení roušek na chodbách a zákazem zpěvu.
  • Zavřené zůstanou provozovny zájmových kroužků pro děti kromě školních družin.
  • Zavírají se též základní umělecké školy – i ZUŠ tedy musejí přejít primárně na distanční výuku. Od pondělí u nich ale už bude umožněna individuální výuka v budově, tedy „jeden na jednoho”.
  • Na výuku on-line přejdou střední školy v celé ČR, dosud v některých regionech fungovaly normálně. Výjimky budou dál platit pro praktickou výuku.
  • Distančně budou učit i vysoké školy. Osobní přítomnost se zakazuje, výjimku bude mít praxe lékařských a zdravotnických oborů.

Nemocnice, domovy důchodců

• Zakázané budou od pondělí také návštěvy v nemocnicích, domovech důchodců a dalších zařízeních sociální péče.
  • Výjimku budou mít stejně jako dosud návštěvy u nezletilých pacientů nebo otcové u porodu.

Úřady

• Úřady budou pro veřejnost otevřené jen 2 dny v týdnu vždy na 5 hodin. Ve Slatině bude obecní úřad otevřen v pondělí a ve středu vždy od 8 do 11 hodin a od 14 do 16 hodin.

• Účast na vnitřních náboženských akcích bude omezena maximálně na 10 lidí.

Restaurace

• Restaurace a hospody jsou uzavřeny.

Posilovny, fitness centra, bazény a ZOO

• Od pátku musely také zavřít posilovny, fitness centra, vnitřní bazény, koupaliště a zoologické zahrady.

Obchody a služby

• V obchodech a provozovnách služeb se mohou zákazníci zdržovat ve skupinách nejvýše po 2 lidech, navíc alespoň ve dvoumetrových rozestupech. Výjimku mají stejně jako u stolu v restauracích členové jedné domácnosti.
  • Provozovatelé obchodních center museli vypnout bezdrátové připojení k internetu, aby se zde neshlukovali studenti středních škol, kde byla zrušena prezenční výuka.

Všem osobám se s účinností ode dne 21. října 2020 od 0:00 hod. do odvolání tohoto mimořádného opatření zakazuje pohyb a pobyt bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa) jako je respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének, a to:

1. ve všech vnitřních prostorech staveb, mimo bydliště nebo místo ubytování (např. hotelový pokoj),
  2. v prostředcích veřejné dopravy,
  3. na nástupišti, v přístřešku a čekárně veřejné dopravy,
  4. v motorových vozidlech, ledaže se v motorovém vozidle nachází pouze osoby z jedné domácnosti,
  5. na všech ostatních veřejně přístupných místech v zastavěném území obce, kde dochází na stejném místě a ve stejný čas k přítomnosti alespoň 2 osob vzdálených od sebe méně než 2 metry, nejedná-li se výlučně o členy domácnosti.