Čas prázdnin končí a volá nás škola

Prázdniny končí a starší děti se vrací do školních lavic a malé děti do školičky. Snad si všichni dostatečně odpočinuli a užili si léta.

Vraťme se ještě k červnu, kdy jedna akce střídala druhou.

Všichni jsme si moc užili výlet do Modré a na Velehrad. Ve fauna koutku jsme se dozvěděli zajímavosti ze života pavouků a plazů. Potom, co jsme se občerstvili a pohráli si na dětském hřišti, obdivovali jsme monumentálnost baziliky na Velehradě. Žáci se přesunuli do Archeoskanzenu  Modrá – Velkomoravské sídliště středního Pomoraví, kde se z nás stali Slované z dob Velkomoravské říše. Vždy v červnu zde pořádají program Týden pro školy – Život na Velké Moravě. Programem nás provázela průvodkyně v kostýmu a vyprávěla o životě Slovanů za dob Velké Moravy. Viděli jsme práci řemeslníků, tkadlen, pekařek, válečníků a duchovních. Naslouchali jsme, jak se dřív vyučovalo, jak se pekly placky a chleba, zastříleli si z luku a oblékli se do dobových oděvů.
Malé děti navštívily Botanickou a sladkovodní expozici Živá voda, kde se seznámily se životem ve vodě i kolem ní, pozorovaly ryby a jiné živočichy a došlo i na vodní hrátky v přírodním koupacím biotopu.

Z dalších červnových akcí to bylo pohádkové představení pro děti, které zahrálo divadelní sdružení z Hradce Králové.

Protože se děti učí a seznamují se světem hlavně názorným a na sobě vyzkoušeným k velmi vydařeným patřily ukázky záchranářů, myslivců a hasičů se záchranou paní učitelky. Všem moc děkujeme. Krásné zakončení projektu Včela nám umožnil včelař pan Radim Lindovský, který si kromě ukázek včelstva a pomůcek pro včelaře, připravil pro každého skleničku domácího medu.

No a nebyl by to konec roku, kdyby nedošlo k pasování „na prvňáčky“ a loučení se čtvrťáky. Do první třídy přijde 6 dětí a do páté třídy v Bílovci po prázdninách nastoupí 4 kluci.

Děti se samozřejmě nejvíce těší na ukončení školního roku se spaním ve škole. Odpoledne začalo tancem, soutěžemi a pokračovalo opékáním a zpěvem u ohně. Večer jsme prošli stezku odvahy a pak menší usnuli a starší si ještě užívali filmů a kanadských žertíků. Program se vydařil i díky pomoci šikovných instruktorek z Bílovce. Horké počasí posledního týdne nás přilákalo k vodním hrátkám ve slatinské nádrži. Děkujeme panu Bryndzovi za ochotnou pomoc při dozoru.

Školkové děti si užily i o prázdninách. Děti vystoupaly na slatinskou rozhlednu, vyřádily se na dětském hřišti při návštěvě Bílovce, podívaly se na farmu na Novém Světě a k rybníku na Ohradě.

O prázdninách se ve škole budovalo a chystalo na nový školní rok. Velkou rekonstrukcí prochází budova s učebnou dílen za školou a podařilo se nám vylepšit šatny pro školáky.

A je tu září. Do školičky nastoupí 16 děvčat a 9 chlapců. Do školy chodí 33 žáků, kteří se učí v prvním až čtvrtém ročníku. V prvním týdnu proběhne ve Slatině setkání žáků a pedagogů z malotřídních škol z Bílovecka nazvané „Poznáváme spolu“, které se přesunulo z června. Předškoláci se v rámci projektu setkají 26. 9. na Kotvici. Obě akce pořádá MAP II ORP Bílovec.

V letošním roce se naše škola více zaměří na ekologii. Programem i akcemi chceme přispět k uvědomění si důležitosti odpovědného chování k životnímu prostředí a aktivnímu zapojení nás všech.

Všem přejeme radostný a pohodový nový školní rok a věříme, že nám pomůžete naplňovat naše cíle.

Danuše Reková, Michaela Zezulová