Činnost zásahové jednotky hasičů v roce 2016

Jednotka sboru dobrovolných hasičů je zřizována obcí podle zákona 133/1985 o požární ochraně jako její organizační část. Velitel je jmenován a odvoláván starostou obce.
*Jednotka SDH není součástí Sboru dobrovolných hasičů – občanského sdružení, které se v obci věnuje výchově mládeže a organizování kulturních a sportovních akcí.*

Jednotka, která má 19 členů, je zařazena v kategorii JPO III, zajišťuje tedy podle zákona o požární ochraně výjezd jednoho družstva do 10 minut od vyhlášení poplachu nejen v rámci obce, ale také v okolí v rámci okresů Nový Jičín a Opava.

V loňském roce jsme zasahovali celkem u 41 událostí. Zásahová činnost pro nás začala hned devátého ledna požárem sazí v komíně na Novém Světě, stejný zásah jsme řešili rovněž ve Staré Vsi a u požáru lesa jsme v první třetině roku 2016 zasahovali například i v Tísku.

V letních měsících nás výrazně zaměstnávala likvidace obtížného hmyzu. V patnácti případech – tedy více než třetině všech výjezdů – nás krajské operační středisko povolalo v souvislosti s počasím, především s přívalovými dešti a silným větrem. Jako příklad uvedu zásah u stržené střechy v Kujavách nebo polámané stromy na silnicích v okolí Nového Světa a Výškovic.

Jen pro zajímavost uvedu, že ze zmíněných 41 zásahů jsme 16× vyjeli s naší cisternou Liaz a ve zbylých 25 případech jsme využili nový, menší a krom množství vody stejně vybavený Mercedes.

Mezi základní úkoly jednotky v době tzv. míru patří samozřejmě výcvik a odborná příprava. Kromě pravidelných teoretických školení jsme absovovali řadu praktických výcviků. V součinnosti s profesionálními kolegy z Bílovce jsme ve Slatině zachraňovali ze střechy místní školy ředitelku, v Odrách jsme byli zapojeni do rozsáhlého povodňového cvičení všech složek IZS a spolu s několika okolními jednotkami jsme cvičně hasili autoservis v Bílovci.

Na hasičské stanici v Bílovci jsme se díky profesionálním kolegům mohli prakticky připravovat v oblasti zásahů u dopravních nehod, poskytování předlékařské první pomoci nebo práce ve výškách a nad volnou hloubkou.

V oblasti vybavení technikou, věcnými prostředky a osobními ochrannými prostředky jsme na špičkové úrovni a jsme ve fázi, kdy potřebujeme pouze obnovovat výbavu, která má prošlou životnost. Dvacetitisícovou dotaci, kterou jsme na sklonku roku získali od Lesů České republiky za zásahy u lesních požárů, jsme využili na zakoupení vysoušeče hasičské zásahové obuvi.