Činnost zásahové jednotky hasičů v roce 2016

Jednotka sboru dobrovolných hasičů je zřizována obcí podle zákona 133/1985 o požární ochraně jako její organizační část. Velitel je jmenován a odvoláván starostou obce.
*Jednotka SDH není součástí Sboru dobrovolných hasičů – občanského sdružení, které se v obci věnuje výchově mládeže a organizování kulturních a sportovních akcí.*

Jednotka, která má 19 členů, je zařazena v kategorii JPO III, zajišťuje tedy podle zákona o požární ochraně výjezd jednoho družstva do 10 minut od vyhlášení poplachu nejen v rámci obce, ale také v okolí v rámci okresů Nový Jičín a Opava.

V loňském roce jsme zasahovali celkem u 41 událostí. Zásahová činnost pro nás začala hned devátého ledna požárem sazí v komíně na Novém Světě, stejný zásah jsme řešili rovněž ve Staré Vsi a u požáru lesa jsme v první třetině roku 2016 zasahovali například i v Tísku.

V letních měsících nás výrazně zaměstnávala likvidace obtížného hmyzu. V patnácti případech – tedy více než třetině všech výjezdů – nás krajské operační středisko povolalo v souvislosti s počasím, především s přívalovými dešti a silným větrem. Jako příklad uvedu zásah u stržené střechy v Kujavách nebo polámané stromy na silnicích v okolí Nového Světa a Výškovic.

Jen pro zajímavost uvedu, že ze zmíněných 41 zásahů jsme 16× vyjeli s naší cisternou Liaz a ve zbylých 25 případech jsme využili nový, menší a krom množství vody stejně vybavený Mercedes.

Mezi základní úkoly jednotky v době tzv. míru patří samozřejmě výcvik a odborná příprava. Kromě pravidelných teoretických školení jsme absovovali řadu praktických výcviků. V součinnosti s profesionálními kolegy z Bílovce jsme ve Slatině zachraňovali ze střechy místní školy ředitelku, v Odrách jsme byli zapojeni do rozsáhlého povodňového cvičení všech složek IZS a spolu s několika okolními jednotkami jsme cvičně hasili autoservis v Bílovci.

Na hasičské stanici v Bílovci jsme se díky profesionálním kolegům mohli prakticky připravovat v oblasti zásahů u dopravních nehod, poskytování předlékařské první pomoci nebo práce ve výškách a nad volnou hloubkou.

V oblasti vybavení technikou, věcnými prostředky a osobními ochrannými prostředky jsme na špičkové úrovni a jsme ve fázi, kdy potřebujeme pouze obnovovat výbavu, která má prošlou životnost. Dvacetitisícovou dotaci, kterou jsme na sklonku roku získali od Lesů České republiky za zásahy u lesních požárů, jsme využili na zakoupení vysoušeče hasičské zásahové obuvi.

Sdílet článek...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print