Oslavili jsme 50. výročí otevření Kulturního domu

Ve čtvrtek odpoledne jsme v sále kulturního domu uspořádali oslavy 50 let od otevření Kulturního domu ve Slatině. Zároveň jsme si připomněli 645 let od první písemné zmínky o obci Slatina.
První písemná zpráva o obci je doložena roku 1371. K Moravě byla připojena spolu s fulneckým panstvím teprve roku 1480 a stala se tak moravskou enklávou obklopenou slezským územím. Ve více jak šestisetleté doložené historii obce se v ní vystřídalo množství pánů, byla v držení různých vladyckých rodin, které měly až do 16. století manské povinnosti k fulneckému panství.

Samostatnou se stala Slatina až roku 1592, kdy ji koupil Šalamoun Moš z Bittendorfu jako samostatný deskový statek. I nadále se v držení obce střídala celá řada majitelů. Roku 1910 chtělo majetek koupit město Opava, ale obětavostí a prozíravostí občanů ve Slatině bylo docíleno, že ji právě tohoto roku (vklad do desek 1911) koupila sama obec – její občané.

V rámci oslav zahrála po úvodním slovu starosty obce Dechová hudby Slatina. Paní Anna Klosová pak v průběhu odpoledne ve dvou vstupech vzpomenula zápisky z historie jak obce, tak výstavby kulturního domu. Čtyři pamětníky, kteří dokonce přiložili ruku k dílu, jsme našli mezi přítomnými v sále.

Velkému zájmu se těšila netradiční módní přehlídka, na které místní ženy a dívky předvedly modely, které zapůjčily občanky naší obce a které byly hitem let minulých. Nechyběly ani svatební šaty, v nichž mnohé přítomné dámy prožily svůj velký den.

Po celou dobu byly k nahlédnutí obecní kroniky i kroniky hasičského sboru, stejně jako vydané brožury a podobné písemnosti o obci.

K tanci a poslechu následně zahrála jazzová skupina Evergreen Band a program uzavřeli místní umělci z country kapely Slatinský Schrummel.

Sdílet článek...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print