Po stopách Sarajeva 1914 se vydali i naši zastupitelé

Sarajevský atentát na následníka rakousko – uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este 28. června 1914 na první pohled nemá nic společného s Krkonošemi a Novojičínskem. Ve skutečnosti je nám blíž, než by se zdálo….
Slavnostní vernisáž výstavy „Po stopách Sarajeva 1914“ se uskutečnila v neděli 10. srpna 2014 v 15:30 h v chrámu Povýšení svatého Kříže v Kuníně. Vernisáž byla uvedena požehnáním a modlitbou za rodinu následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este, padlé vojáky a vychovatele dětí následníka trůnu, preláta Otto Stanovského, rodáka ze Slatiny u Bílovce.

Požehnání udělil kanovník metropolitní kapituly svatého Víta v Praze Vladimír Kelnar. Osobu vychovatele dětí následníka trůnu, princů Maxmiliána a Ernesta, připomenul ThDr. Gabriel Rijad Mulamuhič, Ph.D.,Cr, slavný profesor Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou.

Výstava je pořádána Muzeem Novojičínska, p.o. – Zámek Kunín ve spolupráci s Krkonošským muzeem v Jilemnici pod záštitou hraběte Jana Podstatzkého – Lichtensteina, vnuka hraběte Františka Harracha, aktéra událostí v Sarajevu. Veřejnost může výstavu navštívit a připomenout si život slavného rodáka, který žil v létech 1882 – 1945, do 31. října 2014.

Za obec Slatina se, z pověření starosty obce, zúčastnili vernisáže místostarosta obce Ing. Kotala a členové zastupitelstva paní Satková a Zelinka.

Sdílet článek...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print