Slatinští hasiči byli vybráni k obsluze speciální mobilní sirény, budou s ní varovat i Studénku

V rámci strukturálních fondů Evropské unie je i Operační fond Životního prostředí. Tento operační fond je zaměřen na ochranu životního prostředí a ochranu před povodněmi.
Za základní způsob varování obyvatelstva je považováno vyhlášení varovných signálů a za základní prostředek poplachové rotační (motorové) sirény, elektronické sirény či mobilní sirény a dalších zařízení s vlastnostmi elektronických sirén (např. obecní rozhlasy). Obecně tyto prvky nazýváme jako koncové prvky varování.

V rámci projektu byl zpracován digitální povodňový plán (pořízení vybraných databází) a zejména obnova jednotného systému varování a vyrozumění. Pořízeno bylo celkem 92 kusů nových elektronických sirén („jednu z nich získala i naše obec a vy tak od dubna loňského roku můžete slyšet při pravidelných zkouškách“:http://www.obecslatina.cz/692-clanek).

Mobilní sirény v našem okrese
===

Součástí projektu byl i nákup 9 kusů mobilních sirén. Mobilní siréna slouží k terénnímu varování obyvatelstva v případech, kdy standardní „pevné“ systémy selžou nebo je bude potřeba posílit. V takovém případě bude naší jednotce toto zařízení předáno a budeme s ním vysláni do postižené oblasti, kde budeme pomocí sirény vysílat varovný signál či mluvenou varovnou zprávu.

V okrese Nový Jičín jsou tyto sirény celkem tři. Pro jejich obsluhu byly vybrány dobrovolné jednotky ze Štramberka, ze Suchdola nad Odrou a ze Slatiny.

*“Naše jednotka byla vybrána především pro svou vhodnou geografickou polohu – v naší obci nehrozí povodně, je tak všeobecně dán předpoklad, že naši hasiči nebudou v první fázi podobné živelní pohromy zaměstnáni na vlastním území a budou tak moci vyjet varovat ostatní. V současné době jsme pro použití této mobilní sirény povoláváni také v případě úniku čpavku ze zimního stadionu ve Studénce“*, řekl nám velitel jednotky SDH Slatina pan Jakub Kozák.

Siréna je uložena u profesionálních hasičů
===

Speciální siréna je standardně uložena v Bílovci v objektu stanice Hasičského záchranného sboru, v případě potřeby k nám bude určeným pracovníkem dopravena. Hasičská jednotka pak na výzvu krajského operačního střediska vyjede na určené místo, kde bude vysílat potřebné „varování obyvatelstvu“:http://www.obecslatina.cz/364-clanek.

Sdílet článek...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print