Při kácení máje jsme se vrátili o 125 let do minulosti a založili místní hasičský sbor

Tradiční kácení máje jsme letos spojili s oslavami 125 let od založení Sboru dobrovolných hasičů ve Slatině. Celý včerejší den začal již ráno, když jsme začali zvát občany Slatiny na bohatý odpolední program, který celé kácení provázel.
Skupinka masek prošla obcí a na každém rohu připomínala, co se bude odpoledne dít. Nechyběly samozřejmě ani obvyklé salvy z děla, které se letos našim kanonýrům obzvláště dařily.

Odpoledne začalo průvodem dechové hudby, masek, mažoretek a královny máje z místního hřiště ke kulturnímu domu, kde vzhledem k nepříznivému počasí program pokračoval.

Na programu byl koncert dechové hudby, za kterým následovalo vystoupení našich mažoretek. Po něm pak proběhl hlavní úkol dne – kácení máje. Tématická scénka pod májkou byla zaměřena na založení místního hasičského sboru, ke kterému došlo 26. února roku 1888, tedy před 125 lety.

Nespokojení zahrádkáři si vybrali velitele a společně se stali hasiči. Aby mohli zapřáhnout svá zvířata do hasičské stříkačky, pokáceli májku a udělali si z ní oj.

Následná dražba májky přinesla 7000 korun do rozpočtu dětské akce Pohádkový les, za což děkujeme vítězům dražby – místnímu mysliveckému sdružení.

Po celou dobu probíhala mezi kulturním domem a hasičskou zbrojnicí také ukázka hasičské techniky. Kromě naší cisterny, kterou disponuje místní jednotka a která byla uvedena do provozu po generální opravě bez týdne přesně před rokem, si mohli zájemci prohlédnout například prvovýjezdovou hasičskou cisternu profesionálních hasičů z Bílovce.

Pomyslnou špičkou ukázky techniky byl vyprošťovací automobil Mercedes Actros Bison z centrální stanice Hasičského záchranného sboru v Ostravě – Zábřehu. Ten při své ukázce předvedl odtažení nákladního vozidla, které imitovala hasičská cisterna dobrovolných kolegů ze sousedního Hrabství.

Kulturní program dále pokračoval vystoupením Jaroslava Wykrenta. Jaroslav Wykrent je známý přerovský hudební skladatel, textař a hudebník s kořeny ve Slatině. V šedesátých létech byl jedním z původních členů hudební skupiny Synkopa, která patřila ke špičce mezi rodícími se big beatovými kapelami té doby.

Po něm nastoupil na pódium imitátor Petr Jablonský. V jeho vystoupení nás navštívila řada politiků, od prezidenta Zemana, přes ministry Kalouska a Schwarzenberga, nechyběla ani řada celebrit, herců a na závěr Karel Gott.

Večerní zábavu následně zpříjemnila kapela Šajtar. Od svého vzniku v roce 1999 v Ostravě, prošla kapela různými žánrovými změnami od folklóru přes folk až k dnešní rockové podobě, která je nástrojově rozšířená o cimbál. Kapela Šajtar má v repertoáru vlastní písně – koncertní program, ale i mezinárodní hity od 60 let po současnost.

Sdílet článek...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print