Pod tzv. Druhou zlínskou výzvou se podepsalo již téměř 1500 starostů, v naší obci byly vyvěšeny cedule

Pod tzv. Druhou zlínskou výzvou se podepsalo již téměř 1500 starostů, místostarostů, zastupitelů a jiných představitelů komunálního veřejného života. Naší snahou je, aby co nejvíce evropských prostředků nového rozpočtového období EU směřovalo do měst a obcí „přímo“ (nárokový model) a byly zohledněny potřeby venkovských regionů ČR.
Díky až nečekanému zájmu se již nyní přihlásilo více než 500 obcí a měst (a jejich počet stále každým dnem vzrůstá), že vyvěsí cedule podle následujícího vzoru, které byly vyrobeny a zaslány na adresy, které jste dali k dispozici. Vyvěšeny byly dnes, 10. dubna.

V tento den 10. dubna totiž zasedá Vláda ČR, jejímuž předsedovi jsme adresovali dopis s návrhy naší výzvy. Zahájíme naše veřejné aktivity za záchranu evropských prostředků nového rozpočtového období 2014-2020 pro naše obce a města. Situace je totiž skutečně vážná a hrozí reálné významné zhoršení možností čerpání financí EU pro samosprávy (viz předchozí dopis ze dne 13.3.2013). Kdy případně ceduli sundáte, necháme na Vaší úvaze. Někteří starostové již vyjadřují přesvědčení, že je nechají tak dlouho viset, dokud problém nastavení pravidel čerpání nového rozpočtu EU nebude vyřešen.

Přeškrtnuté „hrábě“ vyjadřují symbol našeho nesouhlasu, aby ministerstva „hrabala“ evropské prostředky pod sebe, rozdělovala je podivným systémem, který již i ve stávajícím období způsobil a obáváme se, že ještě vyvolá významné negativní dopady do našich veřejných rozpočtů. Municipality mohou vyjít z nového systému výrazně znevýhodněny oproti dávaným slibům zlepšení současné situace. Přitom je nepochybné, že obce a města umí s těmito prostředky hospodařit v drtivé většině efektivně, hospodárně a šetrně než ústřední státní správa.

Symbol přeškrtnutých „hrabí“ budeme používat i nadále a na plánovanou demonstraci starostů a dalších komunálních politiků v Praze před kompetentními ministerstvy vás vyzveme, abyste i s takovýmito hráběmi dorazili. Nechceme tedy, aby ministerstva hrabala evropské prostředky pod sebe.

Sdílet článek...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print