Hasiči dostali nové vybavení

Jednotka sboru dobrovolných hasičů dnes obdržela objednané osobní ochranné prostředky, kterými v jednotce dovybaví některé členy a zároveň nahradí již opotřebovanou výstroj.

Zásahová jednotka, kterou obec zřizuje dle zákona 133/85 Sb. (neplést si s občanským sdružením Sbor dobrovolných hasičů), má již letos na kontě téměř třicítků zásahů nejrůznějšího druhu.

Osobní ochranné prostředky se obec snaží obnovovat průběžně, prudký nárust počtu a náročnosti událostí během posledních tří let si však vyžádal větší jednorázovou investici pro celkem sedm nejčastěji zasahujících hasičů. Jejich současná výstroj bude částečně postoupena dalším členům a částečně vyřazena, dle aktuálního stavu jednotlivých ochranných prostředků.

Osobní ochranné prostředky hasiče jsou velmi důležité pro likvidaci všech druhů událostí. Jejich pořizovací cena je vysoká, nicméně prostředky musí podléhat přísným normám a jelikož chrání zdraví i životy těch, kteří chrání zdraví a životy, hodnota je zanedbatelná.

Sedm nejčasteji zasahujících hasičů tedy dnes využívá nový komplet – přilbu, kuklu, oděv, rukavice a boty.

Přilba chrání před poraněním hlavy, uší, zátylku a očí. Speciální konstrukce upínání zajišťuje zároveň pevné uchycení, ale také automatické rozepnutí v případě exploze, pro uvolnění tlaku. Životnost přilby je 10 let, pokud dříve nedojde k mechanickému poškození, což je bohužel docela častý jev. Po uplynutí životnosti nebo po mechanickém poškození se přilba musí vyřadit a nesmí se již nadále používat.

Protišlehová kukla chrání krk, uši a obličej hasiče před plameny, které mohou vyšlehnout pod přilbu. Je ze speciálního nehořlavého materiálu Nomex a při zimních zásazích plní rovněž tepelnou funkci.

sahový oděv komplexně chrání hasiče před různými typy nebezpečí. Jeho základní funkcí je ochrana proti ohni a žáru. Oděv je speciální, vícevrstvý, nehořlavý, stejně jako kukla je ušit především z materiálu Nomex. Chrání rovněž před prořezem a vodou, díky hydrofobní membráně, která je do něj všita. Životnost obleku je 40 pracích cyklů nebo 5 let – opět v případě, že nedojde dříve k mechanickému poškození. Zde je však – narozdíl od přilby – možnost provést opravu u výrobce. Po uplynutí této doby musí oblek na kontrolu k výrobci a pokud je v dobrém stavu, může být limit prodloužen. Maximální hranice životnosti je však 10 let, poté se musí oděvy vyřadit a nesmí se již nadále používat.

Zásahové rukavice chrání hasiče před mechanickým poraněním, plameny, horkem a vodou. Speciální konstrukce membrány zároveň poskytuje ochranu před biologickou hrozbou – např. brání průniku krve a chrání tak hasiče před infekcí při manipulaci s nakaženým pacientem.

Zásahová obuv je důležitým prvkem ochrany. Speciální podrážka snižuje riziko uklouznutí i na hladkých površích, ocelová stélka v ní a v bocích boty pak zabraňuje propíchnutí nebo proražení (hřebík, ostrá hrana). Materiál boty zároveň chrání před některými chemikáliemi a speciální membrána zabraňuje průniku vody. Obuv je vybavena rychlozapínáním, pro snadné obutí. Životnost je maximálně 10 let, pokud opět nedojde k mechanickému poškození. Po poškození je možné v případě lehké závady boty opravit u výrobce. Po uplynutí doby životnosti je však nutné obuv vyřadit.

Všichni hasiči v jednotce kromě výše uvedené výbavy dostali také kšiltovky, které mohou na povolení velitele zásahu používat při některých lehkých technických nebo dokončovacích událostech – např. čerpání vody po povodni apod.

Naši hasiči jsou zařazeni v kategorii JPO III, což znamená, že musí vyjet do 10 minut od vyhlášení poplachu a zároveň jezdí i mimo území zřizovatele, tedy obce.

Více o vybavení jednotky SDH Slatina najdete na jejich webu.

Sdílet článek...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print