Kontrola kotlů na tuhá paliva povinně do konce prosince


Informace občanům - 21.12.2016

Lidé, kteří mají jako zdroj tepla kotel na pevná paliva, mají už jen málo času na to, aby si nechali udělat jeho kontrolu. Povinnou revizi těchto kotlů zavedla v září 2012 novela zákona o ochraně ovzduší a do konce letošního roku ji podle ministerstva životního prostředí musí projít celkem zhruba 500 000 topenišť.

Kontroly se vztahují na topná zařízení s příkonem od deseti do 300 kilowattů a teplovodním okruhem, tedy na většinu kotlů na uhlí, dřevo nebo jiná pevná paliva v rodinných domcích určených k trvalému bydlení i k rekreaci. Revize platí i pro krbové vložky, pokud jsou napojeny na radiátory a s tepelným příkonem od deseti kilowatů výše.

Seznam revizorů, kteří mohou tyto kontroly provádět, lze nalézt na stránkách Asociace podniků topenářské techniky. Při kontrole zkoumá revizní technik kompletně celý kotel, jeho celistvost a těsnost, řídící jednotku, regulátor a havarijní termostat, ale třeba také i to, co a jak se v kotli spaluje.

Základní prohlídka zabere zhruba hodinu, cena není stanovena zákonem, podle informací ministerstva se pohybuje mezi 600 až 1500 Kč. Po revizi technik vystaví doklad o kontrole, kterým se pak lidé mohou prokázat při případné výzvě z úřadu.

Cílem povinných revizí je podle ministerstva přispět ke snížení množství vypuštěných škodlivých emisí, a tím i zdravotních rizik. Potvrzení o revizi si bude moci od nového roku vyžádat pověřený úřad, v případě nedodržení povinnosti hrozí pokuta až 20 000 Kč. Nejpozději do dvou let je nutné revizi kotle pravidelně opakovat.