Výstavba rozhledny na Okrouhlíku je v plném proudu, stavba dostala střechu i zábradlí

Nad obcí Slatina na vršku Okrouhlík s nadmořskou výškou 467 metrů je v plném proudu stavba rozhledny. V pondělí 8. října byly vztyčeny dřevěné pilíře, v neděli 25. listopadu už vedou schody až do poloviny výše stavby.

Výstavba byla zahájena v červenci a měla by být dokončena v polovině listopadu, v závislosti na povětrnostních a klimatických podmínkách. Celková cena rozhledny byla vyčíslena na 1 510 152 korun včetně DPH, zhruba polovinu uhradí Evropská unie v rámci projektu „Stezka rozhleden a vyhlídkových míst Euroregionu Silesia – II. etapa“ v programu INTERREG Česká republika – Polsko.

O výstavbě rozhledny nad Slatinou se začalo uvažovat zhruba před devíti lety. Ze tří navrhovaných variant byla ve veřejné anketě mezi občany vybrána aktuálně realizovaná stavba. Rozhledna je vysoká 18 metrů, vyhlídková plošina je ve výšce přes 12 metrů nad úrovní terénu. Při pěkném počasí jsou vidět Beskydy, Ostrava a také Jeseníky s horou Praděd.

Dřevěná rozhledna je osazena na betonovém základu, půdorys je šestiboký. Výstavba rozhledny podpoří turistický ruch a aktivity občanů nejen z okolí. Dle historie již na uvedeném místě v minulosti stála „nějaká“ rozhledna, menší a používaná rovněž k myslivosti.

Rozhledna je celodřevěná, z opracovaných hranolů a kulatin. Je tesařsky vázaná v kombinaci s ocelovými svorníky a přírubami. Nosné prvky jsou pomocí ocelových kotev osazeny na základovou konstrukci, vybíhající nad terén.

Zastřešení je provedeno jehlanovitou střechou, krov je dřevěný, tesařsky vázaný.